Przejdź do treści
Strona główna » Informacje bieżące » W Olsztynie odbyło się odnowienie zawierzenia Archidiecezji Warmińskiej Chrystusowi Królowi.

W Olsztynie odbyło się odnowienie zawierzenia Archidiecezji Warmińskiej Chrystusowi Królowi.

  • przez

Zorganizowano je w 20. rocznicę pierwszego zawierzenia Archidiecezji. Obchody odbyły się w dniu, w którym kościół katolicki obchodzi Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Homilię wygłosił arcybiskup senior Edmund Piszcz. Jak wyjaśnia, akt zawierzenia archidiecezji ma przypominać o najważniejszych wartościach, o których mówił Chrystus. Jego królestwo budowane jest przez wartości, a zwłaszcza przez dwie: przez prawdę i przez miłość. To wartości, które we współczesnym świecie są zagrożone, dlatego uroczystości i przypomnienie tego, co robiliśmy 20 lat temu, na celu uświadomienie nam, że te dwie wartości budują nasze życie. Gdzie nie ma prawdy i nie ma miłości, tam również niszczony jest człowiek – podkreśla Edmund Piszcz.

Po mszy odprawionej w kościele pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela, odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem Chrystusa Króla.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych. To jest dla mnie osobiście ważne, jako wyraz moich przekonań, mojej wiary oraz odniesienia do ponad tysiącletniej tradycji naszego państwa, opartej na systemie wartości chrześcijańskich, które uważam za w pewnym sensie także konstytuujące naszą państwowość – podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Głównym organizatorem uroczystości była Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej, która zaprosiła również inne organizacje. Chcemy, aby akt zawierzenia obejmował wszystkie instytucje państwowe, a także organizacje świeckie. Łącznie z przedstawicielami organizacji zawodowych, przybyło ponad 20 organizacji – informuje Edward Ośko, wiceprezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. Parlamentarzystów z Warmii i Mazur reprezentował poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki, który w ich imieniu złożył kwiaty pod pomnikiem Chrystusa Króla

Zdjęcia: Andrzej Piedziewicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *