Przejdź do treści
Strona główna » Informacje bieżące » Uroczysta gala laureatów-15.03.2024 r.

Uroczysta gala laureatów-15.03.2024 r.

  • przez

W Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej 15 marca 2024 r. odbyła się uroczysta gala Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Tegoroczna edycja dotyczyła Księgi Wyjścia.

W tym roku do konkursu przystąpiło 30 placówek oświatowych z Warmii i Mazur, a w etapie wstępnym wzięło udział ponad dwa tysiące czterystu uczniów. Po etapie szkolnym do wojewódzkiego finału zakwalifikowało się sto szesnaścioro z nich; oni na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie rywalizowali o miano najlepszych z najlepszych. Gala podsumowująca konkurs odbyła się w kurii archidiecezji warmińskiej z udziałem J.E. Abp Józefa Górzyńskiego, Pana Władysława Kałudzińskiego – przedstawiciela Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Pani Kamili Bialik – reprezentującej Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Pana Wojciecha Hanelta – Prezesa Akcji Katolickiej oraz ks. dr Marcina Bałdygi – Asystenta kościelnego Akcji Katolickiej, a także księża , katecheci laureaci konkursu.

Na powitanie abp Józef Górzyński zwrócił się do uczestników spotkania:

Dogłębne poznawanie Pisma Świętego, to fundamentalna potrzeba świata, w którym żyjemy. Nasza kultura zachodnia zbudowana jest na kodach kulturowych; nie da się czytać naszej kultury, nie znając Pisma Świętego.

Wskazywał, że wydarzenia zapisane w Księdze Wyjścia stanowią punkt odniesienia do wielu wydarzeń zbawczych.

Nieznajomość świata biblijnego jest barierą, która nie pozwala nam zrozumieć literatury i sztuki ważnej dla naszej kultury. Nieznajomość tego świata jest pewną ułomnością, przyczynia się do kalectwa kulturowego. Wszystko to, co rozbudza zainteresowanie światem biblijnym, ważne jest nie tylko z pozycji naszej wiary, ale też i z perspektywy rozumienia europejskiej kultury – podkreślał metropolita warmiński.

Oto laureaci konkursu w kategorii klas: IV-VI

  • I miejsce – Balbina Żegota ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku; przygotowana przez ks. Rafała Przestrzelskiego.
  • II miejsce – Bartosz Kasperowicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Braniewie; przygotowany przez p. Bożenę Kowalczyk.
  • III miejsce – Zuzanna Marzec z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu; przygotowanej przez o. Stanisława Płaszewskiego.
  • Wyróżnienia: Fabian Słomka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie; przygotowany przez p. Małgorzatę Piekarską i Julia Szafranko ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Ełku; przygotowaną przez p. Elżbietę Dąbrowską – Łuciuk.

Oto laureaci konkursu w kategorii klas: VII-VIII

  • I miejsce – Jan Wierzbicki z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu; przygotowany przez o. Stanisława Płaszewskiego.
  • II miejsce – Jan Filipkowski ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie; przygotowany przez ks. Marcina Kanię.
  • III miejsce – Marcin Łucki z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu; przygotowany przez o. Stanisława Płaszewskiego.
  • Wyróżnienia: Zofia Kłak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrągowie; przygotowanej przez ks. Rafała Pnioka i Maria Batko z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu; przygotowanej przez o. Stanisława Płaszewskiego.

Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy im dalszych sukcesów gdyż będą reprezentowali naszą archidiecezję w czwartym etapie tego konkursu , który odbędzie się 11 maja 2024 r. w Rumi.

Konkurs organizuje Akcja Katolicka we współpracy z Fundacją „Słowo” oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Miłakowie, a także Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie. Uroczysta gala jest też sposobnością do podziękowania uczniom za udział w konkursie, księżom, katechetom za przygotowanie uczniów do udziału. Na szczególne wyróżnienie zasługuje o. Stanisław Płaszewski, który wprowadził do finału największą ilość uczniów, a co doceniła p. Bożena Ulewicz wręczając mu albumy dorobku pontyfikatu św. Jana Pawła II. Była to okazja podziękować Dyrekcji Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Miłakowie Pani Izabeli Kaszkin za możliwość już po raz 13. przeprowadzenia tego konkursu oraz życzliwość i wsparcie. Wdzięczni, jako organizatorzy jesteśmy także Panu Radosławowi Królowi – Warmińsko-Mazurskiemu Wojewodzie za ufundowane nagrody rzeczowe, Panu Andrzejowi Abako – Staroście Powiatu Olsztyńskiego za okolicznościowe puchary dla laureatów, a także Pani Jolancie Skrzypczyńskiej – Kuratorowi Oświaty za wystosowanie listów gratulacyjnych dla opiekunów przygotowujących uczniów do konkursu.

                                                                          Agnieszka i Tadeusz Bułak – koordynatorzy konkursu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *