Przejdź do treści
Strona główna » Informacje bieżące » Święto Chrztu Polski – 14 kwietnia

Święto Chrztu Polski – 14 kwietnia

  • przez

 Czcigodni Prezesi, Członkowie Akcji Katolickiej i Sympatycy.

Rok temu, 9 kwietnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa „Święto Chrztu Polski”. Na mocy tej ustawy święto to, jest Świętem Państwowym obchodzonym w dniu 14 kwietnia. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości.

Święto to obchodzimy w Polsce dopiero po raz drugi, i z tego względu nie jest ono powszechnie przyjęte przez społeczeństwo polskie. Dlatego w imieniu Akcji Katolickiej w Polsce i Fundacji „Słowo” zwracamy się do Was z serdeczną prośbą o rozpropagowanie Święta Chrztu Polski w DIAK-ach, POAK-ach, wśród Rodzin, Przyjaciół, Znajomych. Upowszechnijmy to Święto także wśród Ruchów i Stowarzyszeń, grup i wspólnot duszpasterskich działających na terenach Waszych Archidiecezji/Diecezji. Zachęcajmy do zapoznawania się z artykułami dot. tego wielkiego wydarzenia i jego znaczenia dla naszej Ojczyzny na przestrzeni dziejów, zarówno w wymiarze religijnym, narodowym, jak i osobistym. Dostępne materiały można znaleźć m. in. na powstałych w tym celu stronach: www.chrzest966.pl i na www.swietochrztu.pl.

Równocześnie jako Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją „Słowo” zachęcamy do wystosowania apelu do Rodaków o wywieszanie w tym dniu flagi państwowej, w celu podkreślenia wagi Święta Chrztu Polski w naszej Ojczyźnie. Będziemy wdzięczni za umieszczenie również na stronach internetowych, w mediach społecznościowych plakatu zachęcającego do uroczystego świętowania narodzin naszego Państwa. W załączeniu plakat.

Króluj nam Chryste!

/ – / Jan Klawiter / – / Urszula Furtak

Prezes Fundacji „Słowo” Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *